צרו קשר
שירות לקוחות 08-9472378
מהו תצלום טוב - המותר לי להביע את דעתי? / פליקס לופה

תצלום משובח חייב להיות דו''ח אישי,ויזואלי,של נושא כלשהו.עליו לספר לי,בלשונו הויזואלית של הצלם עצמו,מה הוא רואה ומה הוא חש.כי הצילום הטוב אינו דו''ח ויזואלי בלבד,עליו גם להיות דו''ח פסיכולוגי.עליו להראות את רגשותיו ואת נקודת ההשקפה של האדם שמאחורי המצלמה.
אנו חיים בעידן של שיעמום צילומי,ועל הצלם להלחם בו-ובהצלחה.הדרך היחידה לעשות זאת היא בעזרת כוח ההמצאה,בעזרת אמצעי הפתעה ואפילו בעזרת הכאה בהלם.
כאשר אנו אומרים,כי בתמונה טובה חייבים להיות סגולה של הפתעה והלם,אין הכוונה לומר כי עליה להיות צעקנית או וולגארית.עליה להפעיל את המחשבה ולגרות אותה.לעיתים תהיה דווקה לתמונה שקטה ובלתי ראוותנית במיוחד סגולה של הפתעה בגלל איזה יסוד מפעיל ומגרה שבה.
סגולת ההפתעה יכולה להיות  מושגת בדרכים רבות. היא עשויה להיווצר ע"י משיכת תשומת לב אל דבר רגיל ובעת ובעונה אחת מקסים,שמעולם לא הבחנו בו קודם, או ע"י הסתכלות במחזה יומיומי,שגרתי,אבל בדרך חדשה ומעניינת.
הדרך הטובה ביותר להשיג הפתעה היא ע"י הימנעות מחיקוי. צלמים רבים נכשלים בהוצאת עבודה מעניינת מתחת לידיהם מכיוון שהם מצלמים את אותה התמונה שוב ושוב,או תמונות שכבר צולמו פעמים רבות ע"י צלמים אחרים. חיקוי הוא הסכנה הגדולה ביותר האורבת לצלם ה"צעיר". הסכנה הגדולה לצלם "המבוגר" יותר,אשר כבר מצא את עצמו ,היא שיפול במלכודת של חזרה אינסופית של עצמו.
במידה מסוימת מחקים כל הצלמים הצעירים צלמים אחרים כאשר הם מתחילים בתחביבם,אולם עליהם לדעת מתי להפסיק לחקות ולהתחיל לגלות את שפתם הצילומית העצמית. על כל צלם מוטלת האחריות לגלות דמויות חדשות ודרך אישית חדשה של הסתכלות בדברים. אם הוא מצליח לעשות זאת,תעוררנה תמונותיו תשומת לב ותהיה בהן סגולת ההפתעה. עבודות צילום מצטיינות מן העבר חשובות מאוד גם לצלמים של היום. אולם עליהן לשמש כמקור להשראה ולא לחיקוי. יצירות אלה הן דבר שראוי ללמוד ממנו – ולא לחזור עליו.

טכניקה

על כל צלם צעיר לדעת ולהבין,כי הטכניקה היא רק אמצעי ולא מטרה.
כל אחד יכול ללמוד לצלם תמונה טובה מבחינה טכנית. ואחרי שלמד את המלאכה חשובים יהיו רק הטעם האישי ונקודת ההשקפה האישית של האדם שמאחורי המצלמה. אני מאמין שכל טכניקה צילומית מותרת אם היא תורמת לדיווח האישי הניתן ע"י הצלם. כל הכלים שבידי הצלם חייבים להיות מכוונים למטרה זו. כאשר מתחיל האדם לצלם,הוא עושה זאת בדרך כלל ללא מחשבה מרובה,הוא מסתובב כשהמצלמה בידו ולוחץ בכל פעם שמשהו מושך את ליבו. לעיתים כמה מתמונות אלו מעניינות מאוד,מאחר והוא עדיין לא נכבל בטכניקה כלשהי ועדיין לא למד להעתיק מאף אחד אחר. אולם יבוא יום ויהיה על המתחיל להבהיר לעצמו את רעיונותיו ולכוון עצמו לכיוון מסוים. עליו ללמוד, כי לחיצה על כפתור אך ורק לשם הלחיצה היא פעולה משעממת ויהיה עליו לפתח נטייה מסוימת ביותר,אופיינית לעבודותיו. תוך תהליך התבגרות זה יתחיל הצלם לפתח את מילונו הצילומי כדי להביע את תגליותיו החדשות בשטחי הראיה וההבנה.
התמונות שמצלם צלם מתקדם ובוגר הם אינטרפרטציה של הנושא במושגים של אישיותו ונטיותיו של הצלם.
הייחוד וההפתעה שבראיה האישית הם המביאים בני אדם לגלות את יחסם לתמונה. לכן אני חושב כי תמונה טובה חייבת להיות ביטוי אינדיבידואלי לנושא – והיא חייבת לגרות את המתבונן בה ולהכריחו לחשוב.

כל הזכויות שמורות © פליקס לופה