צרו קשר
שירות לקוחות 08-9472378
                Photo by: Yigal Giat                         

צלם אנלוגי, זן נכחד בעידן דיגיטלי / פליקס לופה

החתירה להישגיות,תחרותיות ורצוננו העז להיות תמיד ראשונים בכל תחום, טבוע בנו כחברה עוד מימים ימימה, על אחת כמה וכמה זה נכון היום כי חיים אנו בתקופה אכזרית בעולם מטורף שאיבד כבר מזמן מסבלנותו וסלחנותו כלפי המתמהמהים במירוץ החיים.
עוד לפני שהגיעה אלינו ברוח הסערה המהפכה הדיגיטלית, התדפקה תחילה בנימוס על דלתו הראשית של עולם הצילום ,מבקשת להכנס כשבאמתחתה הבטחות על ניסים ונפלאות. עיננו הפקוחה והחשדנית הטילה בה המון ספקות, לכן התירה לה תחילה להיכנס בדלת האחורית בלבד ובתנאי שלא תפריע לשגרת החיים השלווה אלא רק תעשה אותם נוחים יותר. מי חשב שמאותו היום היא תשתלט לנו על הבית  ההרגלים הישנים , עלינו ועל החיים בכלל.  מהם מאתיים שנות צילום בהיסטוריה אנושית? רק אתמול צולמה האנושות בש\ל בלבד והעולם עמד דום, אמר וואו!, התרגש, צחק או הזיל דמעה וכבר היום יש המבקשים לפרמט אותה מזכרוננו בלחיצת כפתור. לעיתים נדמה לי שקרבים אנו לתקופה סופנית של התאבדות צילומית קולקטיבית המאופיינת ברדיפה אחר הפיקסל, סגידה לחיישן והעלאת קורבנות תמימים לאתרי צילום שונים .
עידן הצילום, כפי שהכרנו אותו מגיע לסיומו, בפירפוריו האחרונים מנסה  עוד להתכחש למציאות החדשה, מתעקש על חיוניותו למען הדורות הבאים, מאמיניו הנאמנים מסרבים בכל תוקף לשכוח את התקופה בה למילה "צילום" היתה משמעות אחרת. "היום, אפשר להביא ילדים במבחנה" (אומר לי אחד מהם בגיחוך) "אבל אני אוהב לעשות אותם". ובכך הוא מסכם את לידתה של התקופה החדשה כשהוא אישית אינו מרגיש שותף לתהליך המטמורפוזי של עולם הצילום. תם עידן הזחל , אין לו כבר מה לחדש לנו, וגם הגולם מאבד מסבלנותו, משהו התבשל בתוכו בזמן האחרון. יש שמועות על משהו חדש האמור להגיח, מרהיב ביופיו, עשיר בצבעיו, מדלג בקלילות  וממכר בקלות. אך  כמה  עצוב שחייו היפים יהיו קצרים , קצרים מדי.
אז מה עוד מחכה לנו מעבר לסמטה?
 
       Photo by: Yigal Giat                         
למרות שמבחינה אבולוציונית הפערים בין הקוף לאדם גדלים עם הזמן, כשזה נוגע לעולם הצילום הם דווקא מצטמצמים.
"פתאום קם אדם בבוקר ומרגיש שהוא צלם... "
ואז מתחילה תקופה ארוכה ומייגעת של  חיפוש  סדו- מזוכיסטי אחר  "המצלמה המושלמת"  אחרי שהפלת בדרך כמה אתרי צילום, מנועי חיפוש שזקוקים להחלפת ראש מנוע לאחר שחרשת עליהם בלילות כמו מניאק, איבדת שלושה חברים שהתעייפו ממך נפשית, קראת לפינצ'ר שלך "פיקסל" ,דף הבית שלך הוא "זאפ"  ולבסוף נחסמת לשלושים יום בכמה מהפורומים המובילים  בגין זכייתך בתואר "הנודניק הסידרתי התורן" על השאלה המקורית:
" א י ז ו  מ צ ל מ ה   כ ד א י  ל י  ל ק נ ו ת  ?
לאחר שתמו להם שלושת חדשי המחקר, שתיי חנויות צילום נוספות שנסגרו בינתיים בקרבת מגוריך ועוד שבועיים של המתנה מורטת עצבים וחוסר שינה כדי להיות הראשון ברשימה ארוכה שיקבל את פניו  של הדגם האחרון ביותר,בסדרה החדשה,המשופרת  והמתוחכמת, קבלו אותה במחיאות כפיים את ספינת הדגל של כל הזמנים: "Yohanan 5" בהופעת בכורה עולמית על המדפים  מרגע השמע הגונג למקומות היכון, צא!  ואתה יוצא. נלהב עד עומקי נשמתך, עם הברק בעיניים  אתה נחוש להגיע בכל דרך אל עיסקת חייך. מנועיו של בואינג 747 הם משחק ילדים לעומת מנוע השוואת המחירים שהטיס אותך במחלקה ראשונה היישר לחנותו של יוסוף בדרום הר חברון כי הוא היה זול יותר בשקל תשעים מהיקרן הזה ליד הבית שלך.
אתה חוזר הביתה במונית ספיישל, הכל מחושב מראש,  "כשקונים מצלמה לא נוהגים". מחבק כל הדרך את החבילה  ובראש כבר רצה מצגת התמונות  שאתה ויוחנן תעשו בקרוב.  עם " פנחס  3 " בחיים לא הייתי מגיע לאיכות כזו. אתה אומר לעצמך ומחייך בסיפוק.
כשאתה מגיע כבר כמעט לילה, פיקסל המסכן לא היה בחוץ כל היום. אתה מוציא אותו ל 125\1 השנ' החוצה וחוזר  בריצה אחרי החצובה. הלילה אני חייב לצלם את השקיעה! כבר כמעט חצות אבל לא קריטי כי "יוחנן  5" יכול להחזיר את השמש  בקלות בחזרה בעזרת פונקציית האסא מליון שלו.
זהו, מהיום שעון החול התהפך. נראה תוך כמה זמן המחיר של יוחנן יתחיל לרדת. גם אחרי הקניה אתה מממשיך  להגניב מבט בזאפ  כדי לוודא שלא יצאת פרייר . ואז לפתע זה קורה. אתה מגלה פתאום בפורום קניה\מכירה את המודעה הבאה:             " למכירה יוחנן 5  כחדשה בקופסה עקב שדרוג"  הדקירה הקטנה שחשת לפתע בצד שמאל זה לא בגלל המחיר שהוא שלושים אחוזים פחות מהמחיר שקנית שלשום אלא בגלל המילה "שדרוג".  למה בדיוק הוא משדרג לעזאזל?!
חיפוש זריז באתר הצילום הראשון גורם לך לפלוט צעקה כזו  ששורפת לך  ארבעה פיקסלים בחיישן של יוחנן שמאוד מאוד רגיש לרעשים.  בדף הבית באנר ענק ומעצבן המזמין אותך מחר למסיבת ההשקה של  " יוחנן 5 וחצי " באולמי ורסצ'ה.    הרצאת אורח וצלם הבית: - Yohanan P Mark2 .
" מה עושים עכשיו? ".  להתחיל לקרוא את הוראות ההפעלה של יוחנן 5  ולהישאר איתו כמה שנים  או למכור אותו עכשיו ולשדרג, שעון החול הפך לשעון מים ומחירו יורד בקצב של דולר לשעה .
אתה מחליט להשאר איתו ," לא צריך להשתגע" ומתחיל לשחק עם הכפתורים החדשים שמעולם לא הכרת כפי שרשום בעמ' מס' 1.  אחרי העמ' הרביעי אתה  כבר מאבד את הריכוז, ומתחיל להרגיש בגלי חום העולים לכיוון ראשך והזיעה שמתחילה לטפטף על מסך 3 האינץ' של יוחנן מתחילה לכרסם  ביחסים ביניכם. "אם בדגם החדש יש ווישר על המסך, אנחנו נפרדים ידידי".
הסקרנות לגבי הדגם המשודרג לא נותנת לך מנוח ואתה מתחיל לחקור את ידידך מהפורום בטלפון:
אתה: תגיד אחי, למה אתה מוכר?  ספינת הדגל  של כל הזמנים לא?
המוכר: איזו ספינה? בקושי סירת גומי עם דגל לבן על התורן, הדגם החדש לעומתה, זו כבר נושאת מטוסים !
אתה: וואלה?, מה יש לה?
המוכר: פול פריים! כל תמונה טורפדו!
אתה:  אז למה בכלל קנית אותה?
המוכר: שידרגתי בגלל הרעש, עם הקודמת כל תמונה נראתה כמו מבחן לעיוורון צבעים.
אתה:  תגיד ,כמה קליקים היא עשתה?
המוכר: כלום! בקושי 10,000 קניתי אותה שלשום וצילמתי רק שקיעה אחת אבל העליתי לאתר שלנו רק את ה 300 הטובות ואת השאר פיזרתי באתרים  בחו"ל. שילמדו !
וחוץ מזה אני אגלה לך סוד, עשה אצלי אתמול בבית ריצוף פועל סיני שאבא שלי הביא מהתחנה, אחיו  עובד במפעל שמרכיב ברגעים אלו את יוחנן 7 ודלפו שמועות שיש שיפורים מרחיקי לכת שכדאי לחכות להם אפילו חודש!
אתה: באמת?! מה ,מה ,איזה, ספר!
המוכר: אחד מהם הוא מערכת גיבוי חדשה שתשמור לך על התמונות לנצח. לדוגמה כשאתה לוחץ על כפתור פח הזבל למחיקת תמונה , המצלמה שואלת אותך לאיזה אתר ואפילו איזו קטגוריה היית רוצה למחוק אותה.
המערכת השניה  נקראת:"האח הגדול" והיא מחברת את המצלמה דרך הלווין אל כל מצלמות האבטחה הנמצאות בכל פינת רחוב בעיר שלך. כך שלמעשה נוכל לצלם סיטואציות רחוב און ליין 24 שעות ביממה בלי לבקש רשות ובלי לצאת מהבית!
זהו , המשחק נגמר!  היית מלך ליום אחד והיום קיבלת שח, לא חשוב איזה מהלך תעשה – נדפקת בגדול!
איך אפשר להמשיך לחיות בהרגשה תמידית שלאחרים יש את מה שלך לעולם לא יהיה. אם היית יפני זה הרגע בו היית מוריד את החרב מהקיר. אבל  לך אין את האומץ לשים קץ לטירוף הזה , לכן אתה מחליט שמיד בתום השלושים לחסימה אתה מפרסם מודעת מכירה בפורום. אבל מה בינתיים?  אתה מרגיש שעל כל קליק שתעשה עם יוחנן ירד לך שקל מהמכירה.     טוב, אין ברירה, זה הזמן לחפש בארגז הכלים את " פנחס 3 "  מצלמת הפילם מן המאה הקודמת , שם השארת אותה מאז סוכות האחרון, מחייך לעצמך כשאתה נזכר  ביום בו בנית עם חבריך סוכה לתפארת כשהיו לכם הרבה מסמרים אבל לא היה פטיש.  מעניין אם היא עדיין עובדת. מה זה?! עדשת קיט, עם זה צילמתי כל השנים?  טוב, בעת ההיא  זו לא היתה מילת גנאי כמו היום, "סתם עדשה שזרוקה בבגאז' כמו גלגל ספייר".  היא מעולם לא איכזבה אותך,תמיד היתה שם בשבילך ואתה היית הכי מוכשר איתה, נזכר במילותיו של אביך:"כשרון יביא לך כסף, אך שום כסף בעולם לא יביא לך כשרון".   
מחשבות נוסטלגיות מציפות אותך בזמן שאתה מנסה להתפקס ארוכות על דמות מטושטשת בקצה החדר. עוד סיבוב והכל מתבהר לך : "פיקסל" ! זה אתה? הכל באשמתך!!!  יצור מיקרוסקופי שכמוך הצלחת להרוס תרבות שלמה שחיה כאן מאתיים שנה, אתה וחבריך שמתרבים כמו שפנים ומשכפלים עצמם כל שלושה חודשים ועוד מצליחים לשכנע אותנו כל פעם מחדש שאנו זקוקים לכולכם. מירוץ החימוש בעיצומו ובתכליתו הוא אסטרטגי - שמירה על כושר ההרתעה ! כשברקע מהדהד קולם של הנביאים: " הפילם מת, יחי החיישן !" אתה יודע שבסופו של דבר הקרב יוכרע בשטח הבנוי, אחד על אחד,פנים מול פנים.
 
"איזהו העשיר השמח בחלקו". (פרקי אבות פרק ד' משנה א)

כל הזכויות שמורות © פליקס לופה